СТЕПАН МАТУЛА: ШКІЛЬНА БАСКЕТБОЛЬНА ЛІГА – ЦЕ ТРАМПЛІН ЮНАКІВ У ДОРОСЛИЙ БАСКЕТБОЛ

Багаторічний організатор шкільної баскетбольної ліги Львова, відомий тренер Степан Матула в ексклюзивному інтерв’ю Львівській Федерації баскетболу розповів про історію створення шкільної ліги (ШБЛ) від початку і до сьогодення.

Степане Степановичу, коли у Львові розпочалися шкільні баскетбольні змагання?

У 2002 році започаткували змагання під назвою ШБЛ (Шкільна баскетбольна ліга), які проіснували до 2006 року. Змагання проходили за територіальним принципом. Спочатку змагалися у районах Львова, а далі переможці визначали сильнішого у плей-офф та фіналах. Загалом у змаганнях брало участь багато цікавих команд, які грали на досить хороших рівнях майстерності.

Чому у своїй роботі Ви зробили акцент саме на шкільних змаганнях?

Не секрет , що усі витоки дитячого баскетболу розпочинаються зі школи, у якому започатковуються ази «оранжевого» під час уроків фізкультури, гуртків та секцій. Саме масовість цього виду спорту потрібна для початкового світосприйняття дитини та прищеплення любові до спорту. Тому під час розвитку дитячого баскетболу у регіоні слід окремим пунктом виділяти шкільний баскетбол. Усі згодні, що потрібні ДЮСШ, секції, гуртки, які є учасниками змагань різних рівнів.

Так однозначно потрібно продовжувати розвивати та удосконалювати  майстерність цих дітей під час тренувань і змагань шкільних рівнів. Для цього потрібна ігрова змагальна практика, але не тільки турнірами, які проходять за два-три дні, а систематичними та довготривалими змаганнями.

Скільки років тривала перерва у шкільних змаганнях?

Після 2006 року відновили шкільні баталії у 2013 році під назвою «Відкрита Шкільна Баскетбольна Ліга» Львова з ініціативи Віталія Волкова під моїм керівництвом. Віталій Волков тоді очолював місцеву федерацію баскетболу.

Змагання вже проходили за коловою системою у двох вікових групах впродовж восьми місяців. Участь брали команди шкіл Львова та Львівської області (Дрогобича, Червонограда, Самбора, Трускавця, Мостиськ). Цей формат проведення змагань з різними удосконаленнями використовували з 2013 по 2019 роки.

Які школи встигли за цей час стати чемпіонами ВШБЛ?

У сезоні 2013-2014 років, який відбувався з вересня по травень, перемогла команда «Олімпік» ( м. Львів, СЗШ 1), а друге та третє місця зайняли СЗШ-82 (м. Львів) та СЗШ17 (м. Львів) відповідно. Всього взяло участь 12 команд хлопців 2000-2002 року народження.

Уже наступного сезону розпочалися змагання у двох вікових категоріях. У старшій віковій групі чемпіоном знову став «Олімпік» ( м. Львів, СЗШ 1), «срібло» та «бронза» дісталася СЗШ-91 (м. Львів) та СЗШ-82 (м. Львів) відповідно. Та ж сама команда стала переможцем і в молодшій групі, другими тоді були представники СЗШ54 (м. Львів), третіми – учні СЗШ17 (м. Львів).

У сезоні 2015-2016 років п’єдестал старшої групи склали «Олімпік» (м. Львів, СЗШ 1), СЗШ-54 (м. Львів) та СЗШ-17(м. Львів). Трійка призерів молодшої групи виглядала так: ДЮСШ (м. Дрогобич), ДЮСШ (м. Самбір) та «Олімпік» (м. Львів, СЗШ 1).

Сезон 2016-2017 років

Старша група: 1-СЗШ 45( м. Львів); 2-Олімпік(СЗШ 1,м.Львів); 3 – ДЮСШ(м. Дрогобич)

Молодша група: 1-«Олімпік» (м.Львів,СЗШ1); 2-СЗШ-82(м. Львів) ; 3 – «Шахтар» (м. Червоноград)

Сезон 2017-2018 років

Старша група: 1-Шахтар (м. Червоноград); 2-ДЮСШ (м. Дрогобич); 3 – «Олімпік» (СЗШ 1, м. Львів)

Молодша група: 1-«Олімпік» (СЗШ 1, м. Львів); 2-СЗШ 45 (м. Львів); 3 – СЗШ 17 (м. Львів)

Сезон 2018-2019 років

Старша група 1-СЗШ 82 ( м. Львів); 2- «Олімпік» (СЗШ 1, м. Львів); 3 – Ліцей 93(м. Львів)

Молодша група: 1- СЗШ 99 – Віта-Агро ( м. Львів); 2 – ДЮСШ(м. Дрогобич); 3 – «Олімпік» (СЗШ 1, м. Львів)

У цьому сезоні зіграно шість турів. Дограти його плануємо впродовж вересня та жовтня.

Які особливості має ВШБЛ?

Характерними організаційними особливостями змагань «Шкільної баскетбольної ліги» для юних спортсменів є кількість учасників, загальна тривалість змагань,  висвітлення проведення та організації змагань в засобах масової інформації, обговорення питань пов’язаних із проведенням змагань на засіданнях федерацій баскетболу, участь в організації та залучення на різних етапах офіційних осіб (провідних спортсменів та функціонерів баскетболу).

Як вдається підвищити видовищність змагань та інтерес до нього?

Збільшення кількості залучених до змагань команд та спортсменів проводимо завдяки визначенню різноманітних номінацій: кращі гравці, «MVP», «Перспектива ШБЛ», «Надія ШБЛ» та визначенню двох кращих п‘ятірок спортсменів впродовж змагань.

Часто до офіційного нагородження ми запрошуємо представників відділу спорту міської ради, ветеранів баскетболу, видатних фахівців баскетболу, які відзначають найкращих тренерів, суддів, команди призерів та усіх учасників змагань. Всі дійства відбуваються в найкращих залах Львівщини з музичним супроводом, ведучим та під запальні виступи різних танцювальних колективів.

Які пріоритетні завдання ставить перед собою «Шкільна ліга»?

Перспективами стратегічного розвитку «Шкільної ліги» є залучення до змагань ще більше команд, розподіл змагань за більш вузькими віковими межами, вибір перспективних юнаків для продовження тренувальної діяльності під керівництвом професійних тренерів, створення ефективної «піраміди» підготовки баскетболістів за рахунок багаторівневої організації змагань.

ВШБЛ – це трамплін для молодих талантів і власне такий рівень змагань у всіх аспектах успішно гарантує багатьом молодим талантам шанс проявити себе на вищих щаблях.

Львівська федерація баскетболу

Leave a Reply